Green Skittlette with Roses

Hello lovelies, I hope everyone has had a great start to the weekend. Today I am sharing a green skittlette with some yellow roses with you. But before we get to the nails, I have started getting fit recently (a week and half ago) and the results are already showing, which is pretty amazing. Things I have changed in my routine: I go rollerskating 3 times a week now and do circuit training 2 times a week, I also replaced my breakfast with smoothies and drink a lot more water. I have to say, I am feeling great. I feel like I have more energy and my diet is more varied.

Tere kallid lugejad, loodetavasti on teieginädalavahetus meeldivalt alanud. Tänaseks on üks rohelistes toonides skittlette kollaste roosidega. Aga ennem küünteni jõudmist tahaksin midagi teiega veel jagada. Muutsin oma elustiili hiljuti (poolteist nädalat tagasi), et taas vormi saada ja tulemused on juba silmnähtavad. Mida ma siis muutsin? Hakkasin rulluisutamas käima ning ka erinevaid harjutusi nii kõhule, jalgadele, pepule ja kätele tegema, samuti asendasin hommikusöögi smuutidega ja joon rohkem vett kui varem. Tunnen, et mul rohkem energiat ja enesetunne on ka kõvasti parem.

green-floral-skittlette

Now to the nails. It is a mix of matte and shiny/glittery finish. I love how it turned out. And the lovely dark green, thank you Cat for introducing me to Sinful Colors :). I also free-handed the roses.

Nüüd küünte juurde. Otsustasin teha väikse mix up’i ja kasutasin nii matti pealislakki kui ka tavalist ja olin äärmiselt rahul lõpptulemusega. Mis puutub tumerohelisse, pean Cat’i tänama, et ta tutvustas mulle Sinful Colors’i lakke. Roosid on vaba käega maalitud.

green-floral-skittlette-1

Used products (kasutatud tooted):

 • pastel mint green (pastelne heleroheline) – Misslyn Neverland
 • dark green (tumeroheline) – Sinful Colors Envy
 • light yellow (helekollane) – Barry M On Your Marks
 • yellow (kollane) – Misslyn Yellow Button
 • green glitter mix (roheline sädelus) – Maybelline Colorshow Teal Reveal
 • Barry M white nail art pen (Barry M valge küünemaalingute pliiats)
 • Barry M matte top coat
 • China Glaze Fast Forward top coat

For the mint dots I used a small dotting tool and for the roses and the leaves I used a small detail brush. Larger rhinestones are from crafts’ store.

Heleroheliste täppide tegemseks kasutasin dotting tool’i ja roosid koos lehtedega on maalitud peenikese detailide tegemiseks mõeldud pintsliga. Suuremad kivikesed on ostetud Abakanist.

green-floral-skittlette-2

With best, K.

About Kairi

Art loving girl from Estonia.
This entry was posted in Nail Art and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Green Skittlette with Roses

 1. Pinnatifid says:

  Love how this turned out!

I love reading your comments, feel free to write what's on your mind regarding to the post or if you have any other questions.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s